Origami origami…Okyanusun Üzerindeki Kale / Castle On the Ocean

Tokyo’da yaşayan yetenekli sanak öğrencisi Wataru Itou, İspanya Barcelona’daki Sagrada Familia tapınağını model olarak alan ve adını “Umi no Ue no Oshiro” (Okyanusun Üzerindeki Kale) koyan kağıttan şehri, tam dört yılda bitirdi.

25 yaşındaki Japon origami (kağıt katlama sanatı) sanatçısı Wataru Itou, şu anda Tokyo Sanat Üniversitesi’nde ikinci sınıf öğrencisi ve eserinin sergisi bittikten sonra, yakmayı düşündüğünü söylüyor.

Ito, dört yıl boyunca, sadece yapıştırıcı ve bıçak kullanarak, kağıtlardan tam bir şehir manzarası yarattı. Merkez kulesi bir katedral olan, okul, eğlence parkı, fabrika ve hava alanıyla çevrili, bunun yanında hareketli bir tren ve aydınlatmalarıyla tamamlanmış bu eşsiz yapıt şimdi Tokyo’daki bir yapay ada olan Umihotaru’da sergileniyor.

Ancak Wataru Ito, sergi bittikten sonra eserini yakacağını söylüyor. “Projelerim üzerinde çalışırken kendimi tamamen onlara adarım ancak tamamlayınca ilgim kaybolur. Eğer bu şehri yakarken videoya alırsam, daha sonra küllerden tekrar var oluşunu tersinden izleyerek görebilirim.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Origamiyle ilgilenen ve özellikle sergide eseri canlı görenler ise, böyle bir başarının bir müzeye kaldırılması gerektiğini düşünüyor.

paper_craft_castle_01

paper_craft_castle_02

paper_craft_castle_03

paper_craft_castle_04

paper_craft_castle_05

paper_craft_castle_06

paper_craft_castle_07

paper_craft_castle_08

paper_craft_castle_09

paper_craft_castle_10

paper_craft_castle_11

http://www.konyahaber.com/haber/kagittan-koca-bir-sehir-yapti–36370.htm


Trackbacks & Pingbacks

  1. Omg, it’s art! » Blog Archive » Hande Ünver: Okyanusun Üzerindeki Kale / Castle on the Ocean https://fabulouspapers.wordpress.com/2009/11/03/okyanusun-uzerindeki-kale-castle-on-the-ocean/ pingbacked on 8 years, 4 months ago
  2. Tweets that mention Okyanusun Üzerindeki Kale / Castle On the Ocean « Fabulous Papers by Hande Ünver -- Topsy.com pingbacked on 8 years, 4 months ago

CommentsLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: